VaV projekty společnosti OPV

VÝZKUM A VÝVOJ

Projekt TREND: NanoFe katalytický reaktor pro odstranění farmak z odpadních vod s online sledováním a vyhodnocováním dat, projekt v REALIZACI

Cílem projektu je vyvinout/zkonstruovat poloprovozní zařízení využívající optimalizované inovativní technologie nanoželezem (nanoFe) aktivovaných oxidačních činidel pro účinné odstraňování farmak a jejich metabolitů z farmaky zatížených odpadních vod a dále také ze sekundárních kapalných odpadních proudů ve formě koncentrátů produkovaných technologiemi membránových separací. Nedílnou součástí předkládaného projektu je taktéž ověření funkčnosti zařízení v poloprovozním měřítku blízkém provozní praxi.

Strategií společnosti OPV je využívat technologické inovace jako klíčovou konkurenční výhodu a dále tak posilovat svou pozici nejen v oblasti geologických a hydrologických průzkumů, sanačních prací kontaminovaných lokalit (zemin a podzemních vod) či laboratorních analýz, kterým se dlouhodobě úspěšně věnuje. Hlavní uchazeč si velmi dobře uvědomuje, že pokud dojde k zastavení, nebo zpomalení vývojových aktivit, hrozí riziko postupné ztráty konkurenceschopnosti a tím i pokles tržního potenciálu firmy. Výsledky projektu v podobě NanoFe katalytického reaktoru pro řízenou finální likvidaci farmak z odpadních vod (navíc s možností online sledování a vyhodnocování dat) umožní OPV vstoupit na nové trhy v oblasti nakládání s odpadními vodami v provozech farmaceutického průmyslu, nemocnic apod.

Výstupy projektů

Konkrétními výstupy projektu budou: 1) Zpolop - Poloprovoz: Poloprovozní zařízení pro aplikaci využívající optimalizované inovativní technologie nanoželezem (nanoFe) aktivovaných oxidačních činidel pro účinné odstraňování farmak a jejich metabolitů z farmaky zatížených odpadních vod a dále také ze sekundárních kapalných odpadních proudů ve formě koncentrátů produkovaných technologiemi membránových separací. 2) Ztech - Ověřená technologie: Univerzální technologie nanoFe katalytické oxidace, která umožní odstranění farmak z odpadních vod a koncentrátů z membránových procesů. 3) Fuzit - Užitný vzor: Zařízení pro online sledování a vyhodnocování dat v reálném čase: Zapsaný užitný vzor na ÚPV bude chránit duševní vlastnictví v podobě technického řešení online řízení nanoFe katalytické oxidace. Bude modulárně sestávat z online TOC analyzátoru, přidružených senzorů a programovatelných algoritmů PLC řízení pro online vyhodnocování a úpravu provozních nastavení.

Projekt ZETA: Keramické kompozitní filtry pro dekontaminace vod znečištěných pesticidy a těžkými kovy, projekt v IMPLEMENTACI

Společnost OPV věnuje své zdroje do VaV projektů, řeší již druhý navazující projekt ve spolupráci s VŠCHT v Praze, zaměřený na dekontaminaci pesticidů a těžkých kovů z podzemních vod, veškerý výzkum a vývoj je pod záštitou Technologické agentury České republiky TAČR..

Zajímavostí z VaV výzkumu společnosti OPV, je dosažení významných výsledků v oblasti likvidace pesticidů v podzemních vodách a to naším vlastním přípravkem "CerACTIVE" jež byl vyvinut ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Přípravek je nyní nabízen komerčně ve formě granulátus frakcemi o různé zrnitosti, jež můžete vidět na obrázku vlevo. Použití nanočástic oxidu Ceru je zcela inovativním způsobem jak destabilizovat aromatická jádra sloučenin, s nimiž si přirodní procesy nejsou mnohdy schopny poradit a pak představují dlouhodobou zátěž pro životní prostředí. V rámci prvního stupně vývoje, podpořeného Technologickou agenturou České republiky ,dále jen TAČR, v program ZÉTA, byl vyvinut tento granulát, chráněn průmyslovým užitným vzorem se slibnými výsledky při použití právě proti chlorovaným pesticidům. V rámci druhého výzkumu jež startuje v druhé polovině roku 2020 bude tento přípravek aplikován na nový typ keramických kompozitních nosičů za přídavku oxidu titaničitého a grafenu. Bude tak ještě navýšena dekontaminační účinnost těchto nových filtrů.

Výstupy projektů

Užitný vzor, patentová ochrana a metodika použití.